logo napis

 
ul. Jaracza 5
07-409 Ostrołęka
  • Szkoła
  • Orlik
  • Szkoła2
  • Orlik

E-learning

E-dziennik

 
 

Stowarzyszenie

Plan lekcji

Dnia 22 lutego b.r. uczennica naszego gimnazjum Magdalena Chełstowska z klasy 2d w ramach projektu stypendialnego „Chemia a zdrowie człowieka” wykonała wiele ciekawych eksperymentów chemicznych mających na celu promowanie postaw prozdrowotnych wśród uczniów. 
Zaprezentowała m.in. ”Piękny ,kolorowy świat dodatków żywnościowych, które mogą zagrażać naszemu zdrowiu” ,np.:

 

  • E-102 Tartrazyna - jest barwnikiem wyprodukowanym chemicznie z ropy naftowej i odpowiada za kolor cytrusowo żółty. Dodawana jest do napojów  gazowanych, słodyczy i budyniu. Wywołuje alergie, może upośledzać uwagę i aktywność u dzieci.
  • E-110 Żółcień pomarańczowa FCF (Sunset  Yellow)-również wytwarzana jest z ropy naftowej, znajduje się w słodyczach, np. w marcepanie, w wypiekach, deserach, dżemach, marmoladach.Za jej pomocą upiększa się gotowe zupki i sosy; po angielsku „Sunset Yellow ”znaczy: ”kolor zachodzącego słońca”.
  • E-124 Czerwień koszenilowa jest tańszym zamiennikiem koszenili prawdziwej (E 120). To czerwony, rozpuszczalny w wodzie barwnik, który zupełnie nie zmienia koloru pod wpływem takich czynników, jak światło, wysoka temperatura czy kwasy. Produkowany jest sztucznie z ropy naftowej. Występuje w niektórych słodyczach, napojach bezalkoholowych, marmoladach. Może powodować reakcje alergiczne, duszności i napady astmatyczne.
  • E-133 Błękit brylantowy – w wysokich dawkach uszkadza geny, może zawierać aluminium (glin),ale nie ma konieczności podawania tej informacji na etykiecie produktu. Ten metal z kolei jest podejrzewany o powodowanie zmian w mózgu nadaktywność i zaburzenia koncentracji. A jako taki barwnik ten przyczynia się do nadwagi. Występuje w napojach, słodyczach, drobnych wypiekach.
  • E-142 Zieleń brylantowa BS -jest kolejnym syntetycznym barwnikiem. Może zawierać glin, może przyczyniać się do nadwagi. Używany jest głównie do barwienia słodyczy, groszku konserwowanego, żelków i sosów miętowych oraz farbek do wielkanocnych jajek.
  • E-150 a-Karmel prosty - uchodzi za bezpieczny, powstaje podczas pieczenia mięsa czy podgrzewania cukru. Substancję tą należy dodawać do gotowych sosów, słodyczy, czy napojów w celu nadania atrakcyjnego zabarwienia.

Mamy nadzieję, że autorka projektu poprzez swoje działania  zachęciła kolegów do czytania etykiet na artykułach spożywczych i do „zamiany chemii na jedzenie”, które jest gwarancją zdrowia i dobrego samopoczucia.
Nad bezpieczeństwem podczas wykonywania doświadczeń czuwała p. Hanna Mikulska.