logo napis

 
ul. Jaracza 5
07-409 Ostrołęka
  • Orlik
  • Orlik
  • Szkoła2
  • Szkoła

E-learning

E-dziennik

 
 

Stowarzyszenie

Plan lekcji

Delegacja naszego gimnazjum w składzie: wicedyrektor p. Barbara Serejko, polonistka p. Anna Dudzic oraz historyk p. Marek Karwel  11 czerwca br. reprezentowała w poczcie sztandarowym nasze miasto i szkołę na pięknej uroczystości odsłonięcia pomnika „Inki” Siedzikówny na skraju Puszczy Białowieskiej (Nadleśnictwo Browsk).

Pomnik ten to inicjatywa Lasów Państwowych, stąd w uroczystości uczestniczyli m.in. leśnicy z całego kraju, przedstawiciele rządu, władze samorządowe, kombatanci, przedstawiciele rodziny, szkoły noszące imię Danuty Siedzikówny oraz mieszkańcy Narewki i Gruszki- rodzinnych stron „Inki”.

 

Pomnik stoi przy siedzibie Nadleśnictwa Browsk w Gruszkach, niedaleko wsi Guszczewina, gdzie Siedzikówna urodziła się. Autorem jest Marek Maślaniec z Krakowa, zaś projektantem cokołu, otoczenia pomnika – prof. Andrzej Strumiłło. Monument przedstawia dynamiczną sylwetkę Danuty Siedzikówny w stroju sanitariuszki, która w ręce wyciągniętej w kierunku osoby spoglądającej na pomnik trzyma medyczny bandaż.

Uroczystość, w asyście defilady licznych służb mundurowych i przemarszu pocztów sztandarowych rozpoczęła się mszą polową, którą poprzedził koncert „Panien Wyklętych” oraz artystek scen polskich, wystąpiła m.in. Halina Młynkowa.

Punktem centralnym były uroczystości przy samym pomniku. Minister środowiska Jan Szyszko podkreślił w swoim wystąpieniu, że wielką rolę w ukształtowaniu młodej Danusi odegrali jej rodzice. Zaznaczył, że „Inka” jest symbolem polskiego leśnictwa, bo wywodziła się z „rodziny leśnej”- jej tata był leśnikiem, mieszkała w leśniczówce- zginęła za to, że była wierna tradycjom rodzinnym. To też patriotyzm.

Wiceszef MON, Michał Dworczyk, powiedział: „ Jesteśmy świadkami triumfu dobra nad złem, prawdy nad kłamstwem. Jesteśmy świadkami tego, jak zamordowani nocą, bez wyroku albo z bandyckim wyrokiem żołnierze antykomunistycznego podziemia zbrojnego przywracani są naszej pamięci”.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński powiedział, że „Inka to współczesna polska Antygona- zapłaciła życiem za postawę”.

Prezydent Andrzej Duda, który objął swoim patronatem uroczystość w Puszczy Białowieskiej, skierował do zebranych list, w którym czytamy m.in., że „ ta uroczystość jest aktem zadośćuczynienia za wyrządzone krzywdy”.

W końcowej części uroczystości odczytano „Apel Poległych”, oddano salwy honorowe, orkiestra wojskowa pożegnała wszystkich uczestników wiązanką pieśni żołnierskich. Delegacje złożyły okolicznościowe wieńce.

 W imieniu naszej społeczności szkolnej zapaliliśmy pod pomnikiem piękne, okazałe znicze, bladoniebieskie, jak te niezapominajki na łące tuż obok, po której z siostrami biegała mała dziewczynka , Danusia, mając nadzieję, że pamięć o naszej patronce- Danusi Siedzikównie „Ince” będzie nadal płonęła i w naszych sercach.

Podróż do Narewki była daleka i wyczerpująca, ale w pełni zrekompensowały ją piękna uroczystość i jej oprawa, które dostarczyły wzruszeń i  znów przypomniały ,że w życiu „należy zachowywać się jak trzeba”. I to przesłanie Patronki przekazujemy dalej…

Zapraszamy do obejrzenia galerii.